Przed czasami chrześcijaństwa Słowianie czcili swojego boga – Jaryłę. Jaryła najczęściej był przedstawiany jako młody i atletyczny jeździec na koniu, który trzyma pod pachą głowę starego boga. Jego atrybutami były: złote jajo, wierzba, wieniec z kaczeńca, biała krowa, biała kura oraz mucha, ale także palma, która została przejęta przez chrześcijaństwo jako symbol Niedzieli Palmowej. Obchody święta boga Jaryły najczęściej celebrowano w dniach 23-27 kwietnia.
Jajko, zwane pisanką lub kraszanką, to najważniejszy symbol Wielkanocy. Jest to symbol nowego życia, odrodzenia. Symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. Trudno uwierzyć, że Jezus – jako jedyny człowiek na świecie – zmartwychwstał, raczej chodzi o to, że przekuł swoją śmierć w miłość. Dlatego też jajko to symbol Miłosierdzia.
Zajączek, który powinien być biały, jest symbolem płodności. Ma także przyciągnąć do naszego życia obfitość wszelkiego rodzaju. Niesie z sobą także przekaz lekkości i radości, na które powinniśmy sobie, podczas tych świąt, pozwolić.
Baranek z masła jest symbolem obfitości i jedności. Niesie z sobą idee pojednania, pokoju i wzajemnego wsparcia. Baranek symbolizuje także łagodność a w skrajnych przypadkach nawet uległość. Wkładając baranka do wielkanocnego koszyczka poproś go o większą uważność na potrzeby innych i ochronę przed uleganiem wpływom.
Sól to symbol pradawnej ochrony przed złem i życiodajny minerał. Włóż go do wielkanocnego koszyczka trochę więcej, aby potem móc ją wykorzystywać także do ochronnych rytuałów dla siebie i dla bliskich.
Źródło: Astromagia