Kultura i Tradycja

Święto Stado

Słowiańskie święto Stado jest świętem wiosny i płodności, które zostało przez Kościół Katolicki zastąpione Zielonymi Świątkami. Święto Stado było i jest poświęcone takim Bogom jak Mokosz, Jaryło, Łada oraz Rod, wypada ono w okolicach ostatniej wiosennej pełni. Podczas tego święta uprawiano kult drzew oraz szeroko rozumianej zieleni, dlatego też dekorowano drzwi domu, furtki, stodoły, obrazy i ołtarze brzozowymi i wierzbowymi gałązkami. Święto to miało także charakter zaduszny, ponieważ wyżej wspomniane gałązki były ofiarami dla zmarłych. Stado było czasem tańców i radości oraz romantycznej miłości, w tym czasie tworzono majowe słupy, a sień domu scielano tatarakiem, by obronić się przed wodnymi demonami oraz czyniono Fakły czyli okadzanie korą młodych świerków. Poza tym, że był to czas płodności roślin i zieleni, był to także czas pierwszego po zimie wypasania zwierząt i pojawiania się na świecie młodych. Warto też wiedzieć, że podczas tego święta jedzono takie rzeczy jak: jajka, pierogi czy kasza.

Czym jest majowy słup?

Jest to drewniany słup, najczęściej wyrzeźbiony z klonu, brzozy lub głogu. Stawiano go w miejscu wyznaczonym przez lokalną społeczność, a gdy już stał urządzano huczną zabawę.

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *