Luperkalia to dawne rzymskie święto religijne ustanowione przez Euandrosa i obchodzone 14 – 15 lutego. Było to święto poświęcone Luperkusowi, pasterskiemu bogu italskich plemion chroniącemu przed wilkami.
Znaczącą rolę podczas obchodów Luperkaliów odgrywał kult Fauna, rzymskiego bóstwa będącego połączeniem człowieka i kozła. Z Luperkaliami była związana legenda o Faustulusie, pasterzu, który miał znaleźć w wilczym legowisku Romulusa i Remusa. Według legendy Faustulus miał zabrać bliźnięta do swego domu, gdzie razem ze swoją żoną Laurentią Akką wychowywali ich jak swoje własne dzieci.
Nazwa Luperkalia wzięła się od nazwy jaskini Lupercai na Palatynie, w której obchodzono to święto. Lupercai to legowisko wilczycy, która wykarmiła legendarne bliźnięta. Składano w niej ofiary a potem kapłani nazywani Luperkami, ubrani tylko w skórę świeżo zabitego kozła obiegali Palatyn i uderzali przechodniów rzemieniami zrobionymi ze skór zwierząt ofiarnych. Temu zabiegowi szczególnie chętnie poddawały się bezdzietne kobiety, co miało gwarantować płodność.
Papież Feliks III przeciwstawił się przywróceniu tego święta, a jego następca Gelazy I zniósł Luperkalia całkowicie ustanawiając w zamian Święto Ofiarowania Pańskiego. Luperkalia prawdopodobnie stanowią pierwowzór dzisiejszych Walentynek.
Obchody Luperkaliów ukazano w serialu “Chilling adventures of Sabrina” (Sezon: 2 odcinek: 3)
Wszyscy wiemy, że patronem Walentynek jest święty Walenty, który patronuje także chorym na Epilepsję. Ten chrześcijański męczennik, żyjący na przełomie II i III wieku naszej ery, zasłynął buntem wobec cesarza, który zabronił swoim żołnierzom wstępować w związki małżeńskie. Imperator uważał, że żony odciągają uwagę mężów od służby wojskowej. Biskup Walenty błogosławił jednak związkom legionistów, za co wtrącono go do więzienia. Niedługo po tym cesarz wydał rozkaz stracenia nieposłusznego poddanego. Dzień przed śmiercią Walenty napisał list do swojej ukochanej – poznanej w lochu córce strażnika, niewidomej dziewczyny, która pod wpływem żarliwego uczucia, jakim obdarzył ją niepokorny więzień, odzyskała wzrok. Wiadomość podpisał “od Twojego Walentego”. Zginął męczeńską śmiercią 14 lutego 269 roku.
To właśnie stąd, że Walenty napisał list do ukochanej narodziła się piękna tradycja wysyłania kartek walentynkowych, która obecnie trochę zanika. Klasyczne kartki coraz częściej zostają zastąpione przez te wirtualne.
Źródło: Wikipedia, Lente Magazyn