Kultura i Tradycja

Piątek 13 – cała prawda o tym dniu

Strach przed pechowym dniem nazywany jest paraskewidekatriafobią. Przesąd, że piątek 13 jest dniem pecha wiąże się z historią słynnego zakonu Templariuszy, którzy 13 października 1307 roku zostali niesłusznie aresztowani i oskarżeni przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Tak naprawdę jednak chodziło o to, że Król miał względem zakonu ogromny dług pieniężny i szukał sposobu,  by nie musieć go spłacać. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął króla i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli. Jednak przekonanie o pechowości tego dnia pojawiło się dopiero na początku ubiegłego wieku.

Warto także wiedzieć, że nie we wszystkich krajach piątek 13 jest dniem pecha. W Grecji, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech takim dniem jest wtorek 13.

Źródło: Wikipedia 

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *