Kultura i Tradycja

Ostara – mały sabat na powitanie wiosny

Ostara to wiccańskie święto wywodzące się z wierzeń germańskich. Święto to jest nazywane małym sabatem, który wyznacza początek wiosny. Z reguły przypada na 20 – 23 marca. Każdego roku osoby blisko powiązane z magią i ezoteryką w tym czasie odprawiają rytuały do bogini Eostre.


Eostre po raz pierwszy pojawiła się w literaturze około tysiąc lat temu w “Temporum ratione” czcigodnego Bede. Bede twierdzi, że kwiecień jest znany jako Eosturmonath a nazwa ta pochodzi właśnie od imienia bogini Eostre i oznacza “Miesiąc paschalny.


Po tej wzmiance aż do 1800 roku nie ma o tej bogini zbyt wielu informacji, dopiero w wyżej wspomnianym roku wspomina o niej Jacob Grimm, który twierdził, że znalazł dowody na jej istnienie w ustnych podaniach, nie ma na to jednak żadnego dowodu. 


Eostre nie pojawia się w starogermańskiej mitologii, ale mogła być jedną z germańskich legend, która przetrwała dzięki ustnym przekazom. Czy Eostre istnieje naprawdę czy nie, tego nikt nie wie, ale pewne jest to, że bardzo dobrze łączy Wiccan i Pogan w duchu podczas obchodów swojego święta.

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *