Kultura i Tradycja

Selene – bogini księżyca

Dziś dzień Seleny – bogini księżyca. Dzień ten przypomniał mi o tym, że jedną z pierwszych rzeczy – jakich dowiedziałam się na początku swojej drogi z ezoteryką i tarotem – był fakt, że moją kartą urodzeniową, według pewnej aplikacji o kartach tarota, jest karta słońca a mężczyzny, na którym w tamtym czasie mi zależało – karta księżyca, choć dowiedziałam się o tym, gdy już nie mieliśmy z sobą kontaktu.

Wracając jednak do tematu – Selene była córką Hyperiona i Thei, razem ze swoim rodzeństwem – Eosem i Heliosem stała po stronie Zeusa i olimpijczyków, za co Zeus nie strącił jej do Tartaru. Według wierzeń starożytnych Greków przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie, zaprzężonym w dwa białe konie, które najbardziej jaśniały w czasie księżycowej pełni. Swą nocną podróż najczęściej zaczynała od wynurzenia się z fal oceanu na wschodzie, a kończyła zanurzając się w nie na zachodzie. Przypisywano jej wpływanie na stan zdrowia oraz praktyki magiczne. Selene pokochała śmiertelnika – Endymiona. Odwiedzała go w jednej z grót w Latmos, gdzie jako pasterz wypasał swoje owce. Z ich miłości narodziło się 50 córek. Imiona niektórych z nich to: Aukso, Karpo, Thallo, Ferusa, Euporje oraz Orthosje. Warto także wiedzieć, że Selene miała też kilkoro dzieci z Zeusem: Ersa, Pandeja, Nemea.

Kult Selene niestety, należał do rzadkości, ponieważ łączono go z kultem Artemidy, którą również uważano za boginię księżyca a w późniejszym czasie także z kultem Hekate. Tylko w kilku miejscach, głównie na Peloponezie, oddawano jej boską cześć.

Ciekawostką, także związaną z boginią Selene, jest mit o tym jak na księżycu powstały kratery. Mit ten opowiada o tym, że gdy Tyfon wyrwał Zeusowi ścięgna i porzucił go w grocie, Selena wyruszyła mu na pomoc swoim srebrnym rydwanem, nie zabiła jednak syna Gai, lecz zniszczyła swój piękny pojazd i dlatego księżyc ma kratery.

Zaklęcie

Bogini Księżyca Królowo Nocy, Strażniczko kobiecych tajemnic, Pani pływów, Ty, która ciągle się zmieniasz, a jednak jesteś stałością, proszę, abyś prowadziła mnie swoją mądrością. Pomóż mi wzrastać wraz ze swoją wiedzą i trzymaj mnie w swoich ramionach. Księżyc jest symbolem Matki i czuwa nad nami dzień i noc. Jest przypływem, który zmienia kobiece ciała, zmienia kochanków pożądania. Matki mądrość jest wielka i wszechwiedząca. Uczcijmy ją tego wieczoru. Zwróć na nas swe czujne oczy Wielka Matko aż cykl raz jeszcze powróci i poprowadzi nas aż do ostatniej Pełni Księżyca w swojej miłości i świetle.

Źródło: Fandom Joanna Wiśniewska

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *