Dziś Starożytni Grecy obchodziliby święto zwane Małe misteria eleuzyjskie. Te misteria były związane z powrotem Persefony (Kory) z Hadesu do demeter. W obecnych czasach bardzo mało ludzi ma świadomość istnienia takiego święta, ale ja postanowiłam o nim napisać, gdyż jak miałam jedenaście czy dwanaście lat, nasza klasa przygotowała szkolne przedstawienie związane z mitologią grecką i ja właśnie byłam w tym spektaklu Demeter.
Kim była Demeter?
Boginią płodności oraz siostrą i zarówno kochanką Zeusa, z którym miała córkę, Persefonę. Demeter była przedstawiana jako poważna kobieta z wieńcem kłosów i kwiatów na głowie. Jej atrybuty to: kosz owoców, sierp lub pochodnia. Demeter były poświęcone: kłosy, mak, złotogłów, złotogłowia oraz żuraw. W ofierze zazwyczaj składano jej krowę, miód i owoce, w Rzymie natomiast: maciorę, kłosy oraz snopy żyta. Warto też wiedzieć, że czasem Demeter i jej córce usługiwały boginie czasu zwane Horami.
Mit o Demeter i Korze
Demeter była boginią plonów i urodzaju. Miała córkę Korę. Ojcem Kory był Zeus. Spędzała ona czas na zabawach z nimfami. Kora wiedziała, że nie można zrywać kwiatów Narcyza, gdyż był on poświęcony bogowi podziemia – Hadesowi. Wiązało się to z mitem o Narcyzie. Pewnego dnia Kora widząc, że jest sama, zerwała kwiat Narcyza, gdyż był on tak piękny, że nie mogła mu się oprzeć. Wtedy ziemia się rozstąpiła i wyłonił się z niej Hades – władca świata umarłych – który porwał Korę. Demeter była zrozpaczona nagłym zniknięciem córki i wszędzie próbowala ją odnaleźć, lecz bez rezultatu. Ból jaki przeżywała bogini płodności sprawił, że przyroda obumarła. Czas mijał a Demeter wypytywała wszystkich o swoją córkę. W końcu od Heliosa dowiedziała się, że Kora jest w Hadesie i, że Zeus obiecał jej rękę Hadesowi, który był jego bratem. Hadesem bowiem nazywano boga podziemi jak i jego królestwo. Demeter była wściekła i rzuciła na Ziemię klątwę, by ta już nigdy nic nie urodziła. Po czym opuściła Olimp i ukryła się w dalekiej krainie.Tymczasem na Ziemi panował nieurodzaj, co zapewne miało duży wpływ na zmianę decyzji Zeusa. Ogłosił On bowiem nowy wyrok, uznał, że Kora powinna spędzać w świecie podziemnym 1/3 roku jako żona Hadesa – Persefona. 2/3 roku zaś z Demeter. Radości matki i córki z tego wyroku nie było końca. Bogini plonów zdjęła z Ziemi klątwę wskutek czego rośliność odżyła. Od tego momentu, każdej jesieni, gdy Kora miała odejść do krainy podziemi, Ziemię spowijała szaruga i deszcze wywołane smutkiem Demeter. Wiosną zaś roślinność odżywała, przygotowując się na powrót Kory. W ten sposób wyjaśnia znaczenie pór roku.
Czym są małe misteria eleuzyjskie?
Coroku w miesiącu Anthesterior na przedmieściach Aten obchchodzono małe misteria. Trwały one przez osiem dni pod przewodnictwem mystagoga. Polegały one na serii rytuałów oczyszczających jak: post i ofiary. Zaczynały się w ateńskim Eleuzynionie, następnego dnia neofici wraz ze swoimi hierofantami szli w procesji nad morze, gdzie myli prosiaka składanego po powrocie do Aten w ofierze. Trzeciego dnia Archont dokonywał ofiary. W czwarty odbywała się wielka procesja, która pod wieczór kierowała się do sanktuarium. Ostatnie dni obejmowały posty i ofiary na podwórzu zewnętrznego sanktuarium.