Kultura i Tradycja Rytuały

Święto bogini Inany

Dziś drugi dzień roku, który z powodów osobistych jest dla mnie bardzo trudny, ale to nie jest temat tego posta, jego tematyką jest święto bogini Inany, która kulturoznawcom i historykom jest bardziej znana jako bogini Isztar, które przypada na dzisiaj. Bogini Inana wywodzi się z epoki i kultury Sumeru.

Z głównych przekazów dotyczących tej bogini możemy dowiedzieć się, że była córką boga Ana i siostrą bogini Ereszkigal, która władała światem podziemnym zwanym Kur. Jej posłanką była bogini Ninszubur. O tej bogini warto też wiedzieć, że nie miała stałego partnera, męża, dlatego też jest uznawana za patronkę seksu. 

Prawdopodobnie w postaci Inany zsynkretyzowano niezależne boginie lokalne. Ja, jako fanka książek Dana Browna i filmów, które powstały na ich podstawie, zgadzam się z tym, że wizerunek Maryi Panny z Jezusem na ręku również był wzorowany właśnie na podstawie wizerunku Inany. Na początku filmu “Kod Da Vinci” główny bohater – Robert Langdon – pokazuje na wykładzie fragmenty reprodukcji różnych bóstw i nie jestem pewna, ale chyba właśnie Isztar lub Izyda są myleni z chrześcijańską Maryją. Poza tym Inana, tak samo jak Maryja, była przedstawiana z nimbem z gwiazd wokół głowy albo z gwiezdną tarczą, ponieważ uznawano ją za wojowniczkę. Podsumowując, myślę sobie, że to jedno z moich ulubionych bóstw.

Rytuał Inany

Ten rytuał wykonujemy w celu przeżycia namiętnej miłości. 

Co będzie nam potrzebne?

  • kadzidło typu wenusjańskiego (zawierające róże lub mirt)
  • 7 zielonych świec
  • suszone pąki róż lub liście mirtu
  • siedmioramienna gwiazda z papieru (dla każdego uczestnika rytuału)
  • kielich (dla każdego uczestnika rytuału)
  • sok owocowy (najlepiej jabłkowy) lub czerwone wino

Teraz zapal wszystkie świece i kadzidło, a uczestnicy niech wezmą w ręce kielich, gwiazdę oraz garść pąków róży lub mirtowych liści. Potem otwórz krąg i wypowiedz:

Jest naszą wolą wezwać Astarte, boginię miłości.

Teraz wszyscy powtarzają za rytualistą:

Feth qichi Inana (Pożądamy Inana) Inana, Inana, Inana, Inana, Inana, Inana, Inana. Feth qichi Inana.

Uczestnicy trzymają swoje gwiazdy w rękach z suszonymi liśćmi na wierzchu. Teraz kolejno wypowiadamy:
Przewodniczący: Inana, bogini piękna i miłości.
Wszyscy: Feth qichi Inana

Uczestnicy: Inana, Królowo Niebios!

Wszyscy: Feth fouija lyt Inana (Kochamy Cię, Inana)

Uczestnicy: Inana, pani Wieczornej Gwiazdy
Wszyscy: Gesizal cho tajeed bygud (Pani Wieczornej Gwiazdy)

Uczestnicy: Inana przybądź do nas! Inana obdarz nas swoją pięknością! Inana daj nam swoją moc przyciągania! Inana bądź z nami teraz i zawsze!

Wszyscy: Feth lohixos lyt Inana (Wzywamy Cię Inana)

Uczestnicy zamykają oczy i trzymając gwiazdy i zioła, oddychają szybko, wyobrażając sobie pojawiającą się przed nimi boginię Inana (pojawia się jako piękna kobieta w rydwanie zaprzężonym w dwa lwy). Gdy zostanie osiągnięta gnoza przewodniczący krzyczy:

Xiqual Inana.

Potem wszycy powtarzają to zdanie. Przewodniczący napełnia kielichy winem lub sokiem. Potem wszyscy wychodzą na zewnątrz i wyciągają kielichy ku gwiaździstemu niebu, wizualizują jak wpada do nich światło gwiazd. Teraz można wyszeptać do bogini osobistą prośbę i wypić zawartość kielicha.

Źródło: Okulta, Wikipedia

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *