Zielnik

Słoneczne rośliny

Rośliny słoneczne są suche i jasne. Bardzo często mają okrągłe główki. Kwitną na pomarańczowo, złoto, żółto lub biało. Ich kielichy są w kształcie promienistego koła. Płatki najczęściej zamykają się wraz z zapadnięciem zmierzchu. Rośliny słoneczne rosną na otwartych przestrzeniach a światło słoneczne je napełnia.

A oto kilka słonecznych roślin:

Rumianek

Rumianek to roślinny zegar: do godziny 16:00 płatki podnoszą się do pozycji poziomej, by około godziny 19:00 przylgnąć do łodygi. Posadzenie rumianku przy domu chroni przed klątwami i czarami. W domu, w którym zdarzały się kłopoty: choroba lub kontuzja, obok łóżka należy położyć bukiet z rumianku. Rumianek to jedna z siedmiu świętych roślin dawnych Słowian, obok dębu, wierzby, orzecha włoskiego, chmielu, bluszczu i jemioły. Według dawnych wierzeń rumianek to kwiat, który zna przyszłość. Uważa się, że tam gdzie spada gwiazda, kwitnie rumianek. Dlatego należy pomyśleć życzenie widząc pierwszy rumianek w roku. W ludowych wierzeniach istnieje przekonanie, że w miejscach, gdzie rośnie rumianek, można usłyszeć jak coś do siebi szepcze. Gdy wieje wiatr płatki zaczynają szeleścić, wydając określone dźwięki, które przypominają szepty.

Słonecznik

W wierzeniach ludowych Słowian wschodnich uważany za stróża człowieka, ale mocy czarodziejskiej nabiera dopiero w sierpniu, kiedy to należy go zrywać. Według legend bogowie podarowali ludziom słonecznik, aby nigdy nie opuszczało ich Słońce. Kwiaty słonecznika zawsze zwracają się w stronę słońca, bez względu na pogodę, nawet w najbardziej mglisty i deszczowy dzień. Słonecznik przynosi światło i rozprasza ciemność, chroni przed złym okiem. Jeśli pod próg nasypie się surowe nasiona, osoba o złych intencjach, nie będzie mogła go przekroczyć. Kwiat słonecznika symbolizuje płodność. Kobieta, która nie może zajść w ciążę, powinna jeść świeże nasiona słonecznika. A także zasadzić ten kwiat pod swoim oknem.

Ruta

Wplatana w ślubny wianek chroni pannę młodą podczas pełnego różnych niebezpieczeństw obrzędu przejścia ze stanu panieńskiego w małżeński. Przyciąga miłość, uwalnia od miłosnyck zaklęć. Noszona na ciele chroni przed chorobami. Aby złe czary wróciły do tego, kto je wysłał, należy deski podłogowe natrzeć rutą. Ruta odstrasza złe siły, usuwa zły wzrok, klątwy, przeciwstawia się czarnej magii i obdarza błogosławieństwem. Jeżeli znajdzie się lalkę, która była używana do rzucania klątw, nie należy jej bezpośrednio dotykać, a najlepiej przez szmatkę, trzeba ją też natrzeć olejkiem z ruty i spalić, wypowiadając słowa:

Jesteś bezsilna, płoniesz w imię Wszechmogącego Boga – odejdź i zostaw mnie w spokoju.

Nagietek

Nagietek nazywano narzeczoną Słońca, ponieważ zawsze podąża za Słońcem. Z jego kwiatów odczytywano pogodę i odmierzano czas, gdyż przed nadchodzącym deszczem wraz z nastaniem zmierzchu nagietek składa swoje płatki. Nagietki zebrane w południe, gdy Słońce jest najmocniejsze i najcieplejsze, wzmocnią i pocieszą serce. Wianki z nagietków zawieszone na futrynach drzwi ochraniają dom przed złymi siłami. Nagietki rozsypane pod łóżkiem chronią podczas snu oraz sprawiają, że sny stają się prorocze. Dodane do gorącej kąpieli – pomogą zdobyć szacunek i podziw wszystkich. Jeśli dziewczyna przejdzie boso po płatkach nagietków będzie rozumiała język ptaków.

Pokrzywa

Pokrzywa jako roślina wywołująca ogień ma właściwości magiczne i ułatwia kontakt z zaświatami. Chroni przed ciemnymi mocami. Rozrzucona pocięta pokrzywa wokół domu lub przed progiem odpędza zło i odsyła je skąd przyszło. Pokrzywę należy zbierać po 11 lipca. W tym dniu zioło traci swoje lecznicze właściwości i nabiera największych magicznych mocy. Można także zbierać roślinę w pierwsze trzy dni rosnącego Księżyca. Do przeprowadzenia magicznych obrzędów nadaje się tylko stara pokrzywa, a młoda – do lecznictwa. Aby stworzyć skuteczne amulety i talizmany, należy ścinać roślinę sierpem lub zaokrąglonym nożem.

Dziurawiec

Dziurawiec zaczyna kwitnąć w okolicach Nocy Kupały, więc uważany jest za potężne antydemoniczne zioło. Jego jasne kwiaty i liście odstraszają złe siły. Tego napełnionego słońcem ziela boją się czarownice i demony. Aby nie dopuścić, żeby zło dostało się do domu (oraz odstraszyć od progu osobę ze złymi zamiarami), galązki dziurawca zawieszano nad drzwiami lub ukrywano pod progiem. Aby wzmocnić jego działanie, dobrze było oczyścić te gałązki nad ogniem. Szczególnie podczas Nocy Kupały. Natomiast spalenie dziurawca, czyli kadzenie domu nie było praktykowane, ponieważ dziurawiec tylko chronił przed różnego rodzaju złymi mocami, ale ich nie wyganiał. Aby chronić dzieci podczas snu, dodawano dziurawiec do materaca.

Mniszek lekarski

Żółty kwiatek mniszka traktowano jako złociste oko Boga, maleńkie Słońce. To wczesny kwiat, budzi się wraz ze Słońcem. Dlatego aby uzyskać jego błogosławieństwo, należy się do niego zwrócić przed południem, ponieważ rośliny te później już zamykają swoje pąki i “odpoczywają”. Powieszony nad łóżkiem wianek z mniszka chroni przed złymi siłami i magicznym wpływem z zewnątrz. Aby uchronić się przed złym urokiem lub złą energią warto zebrać liście rośliny i schować je pod materacem lub po prostu rozłożyć na czystym białym płótnie pod łóżkiem. Korzenie mniszka przyciągają pomyślność, harmonię, spokój, a także finansową obfitość. Należy je wykopywać tuż przed zachodem Słońca, w czasie rosnącego Księżyca. Oczyszczony z ziemi, przepłukany wodą korzeń należy schować pod progiem lub pod łóżkiem. Uszkodzony korzeń traci właściwości magiczne.

Źródło: “Boginie słowiańskich szeptów” – Joanna Laprus

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *