Kultura i Tradycja

Inkuby, Sukkuby, Zmory i Poltergeisty – popularne typy duchów

Jak to u mnie często bywa dzisiejszy post miał być o czymś innym a będzie zupełnie o czymś innym. Do napisania tego posta zainspirowała mnie poniedziałkowa rozmowa z opiekunką stażu, który zaczynam już w poniedziałek. Myślę, że dobrze, iż tak się stało, ponieważ znowu miało być o ziołach, czyli zrobiłoby się bardzo monotematycznie.
Przechodząc do głównego tematu to chciałam w tym poście przybliżyć wam 4 popularne typy nie do końca dobrych duchów:

 • Inkuby
 • Sukkuby 
 • Zmory
 • Poltergeisty

Inkuby i SukkubyInkuby i Sukkuby postanowiłam opisać razem, ponieważ jest to jeden i ten sam rodzaj demona, który różni się tylko “płcią”. Inkub to demon, który nawiedza kobiety pod postacią bardzo przystojnego mężczyzny. Jest to demon nocny, więc najczęściej nawiedza kobiety nocą. 
Jednym z najpopularniejszych przykładów wystąpienia takiego zjawiska jest historia Carlotty Moraz z USA, która wydarzyła się w latach 70 i na podstawie której na początku lat 80 nakręcono film “Byt”. Carlotta Moran twierdziła, że była wielokrotnie gwałcona przez Inkuba także w dzień. 
Sukkub natomiast jest żeńską wersją Inkuba. Sukkub nawiedza mężczyzn jawiąc im się jako piękna kobieta i oferując spełnienie najskrytszych erotycznych marzeń. Podobno mężczyźni, którzy ulegają podszeptom Sukkub mają okazję zobaczyć ich prawdziwe oblicze. które nie ma nic wspólnego z piękną kobietą.
Jak wyczuć obecność Inkuba lub Sukkuba? Najpopularniejsze objawy to:

 • uczucie paraliżu całego ciała,
 • wrażenie, że powietrze jest bardzo gęste,
 • uczucie ucisku na klatce piersiowej, które powoduje trudności w oddychaniu.

Jak poradzić sobie podczas ataku? Wróżka Joanna Wiśniewska, dzięki której tak bardzo zaczęłam się interesować ezoteryką, twierdzi, że najlepsze są dwa sposoby:

 • znaleźć w sobie siłę, by wykonać ręką taki ruch, jakbyśmy chcieli tego ducha zrzucić ze swojej klatki piersiowej,
 • zwyzywać demona od najgorszych.

Zmory

Zmory nazywane też Marami to według różnych ludowych wierzeń dusze zmarłych grzesznych kobiet, które za życia np. trudniły się najstarszym zawodem świata lub niedochowały wierności mężowi, ale także dusze ludzi skrzywdzonych lub zmarłych zanim zostały im odpuszczone grzechy.


Jak wygląda Zmora? Jako, że jest to najpopularniejszy typ ducha, legend o jej wyglądzie jet naprawdę bardzo dużo, najpopularniejsza jednak to ta, że zmora to wysoka kobieta o nienaturalnie długich kończynach, którą można zobaczyć tylko podczas pełni księżyca, gdy padnie na nią jego światło, ponieważ jest przezroczysta. O Zmorach warto też wiedzieć, że mimo iż ich najpopularniejsza postać, to postać kobiety, to potrafią one przyjmować także formę różnych zwierząt i przedmiotów. 


Jak wyczuć obecność Zmory? Zupełnie tak samo jak Inkuba i Sukkuba, choć Zmora raczej nie obieca nam spełnienia erotycznych marzeń.


Jak poradzić sobie podczas ataku? W średniowieczu było takich sposobów kilka, myślę jednak, że w obecnych czasach nikt nie byłby na tyle odważny, by je zastosować, w związku z czym polecam te, które opisałam powyżej przy Inkubach i Sukkubach oraz:

 • wypicie przed snem fusów z kawy,
 • położenie na progu sypialni młotek i siekierę skrzyżowane z sobą,
 • zatknięcie szydełka w drzwiach
 • położyć na nocnej szafce młotek i gwóźdź, by w razie czego zabić zmorę.

Poltergeist

Poltergeist to nic innego jak niemiecka nazwa hałaśliwego ducha, którego istnienia nikt jeszcze tak naprawdę nie udowodnił, ale który dzięki filmom z gatunku horrorów dość często występuje w kulturze masowej. 


Poltergeist jest duchem złośliwym i bardzo upartym, który najczęściej ujawnia swoją obecność tylko tej osobie, którą sobie wybrał. Poltergeist nie przybiera takich form jak te duchy, które opisałam powyżej tylko jako jakieś zjawisko np. miganie światła, stukot itp.


Jak poradzić sobie z Poltergeistem? To bardzo silny rodzaj energii, więc przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że być może będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalisty np. egzorcysty lub Szeptuchy, Wiedźmy. Warto jednak spróbować: 

 • oczyścić dom białą szałwią – zapalamy pęczek białej szałwii i okadzadzamy całe ściany od góry do dołu, zaczynając od ściany naprzeciwko drzwi i kierując się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w stronę drzwi, tak jakbyśmy chcieli tę energię wyprowadzić z pomieszczenia,
 • palić białą świecę w każdym pomieszczeniu, w którym wyczuwamy złą energię,
 • w każdym pomieszczeniu, w którym wyczuwamy negatywną energię możemy ustawić miseczkę z solą i krążkiem cebuli. Zawartość takiej miseczki należy wymieniać co 3 dni i wyrzucać daleko od domu,
 • Jeśli mieszkamy we własnym domu możemy wokół niego wysypać krąg z soli, wizualizując przy tym mur, który chroni nas przed złem,
 • możemy także w każdym rogu mieszkania położyć bryłkę węgla kamiennego, który zadziała jak gąbka wchłaniająca energię bryłki możemy wymieniać raz na tydzień i tak samo jak w przypadku soli i cebuli zakopywać daleko od domu.

Na zakończenie tego posta chciałabym Wam polecić trzy ekranizacje traktujące o duchach:

 • Byt (1982),
 • Poltergeist (2015),
 • Uwierz w ducha / Duch (1990)

Źródło: Wikipedia, YouTube, Banzaj

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *