Jutro Wigilia Bożego Narodzenia z tej okazji chciałabym Was zapoznać z kilkoma faktami, do których Kościół jako instytucja się nie przyznaje:
- Data – 25.12 to w rzeczywistości dzień narodzin Mitry – starożytnego bóstwa światła, mądrości i moralnej czystości (Sol Invictus). Kościół zastąpił Mitrę Jezusem. Sam Chrystus prawdopodobnie narodził się późną jesienią lub wczesną wiosną i cztery lata wcześniej niż data uznawana przez katolików.
- Choinka to tradycja zapożyczona z pogańskiego rytuału wieszania młodego drzewka iglastego, mającego zapewnić mieszkańcom szczęście, bezpieczeństwo i zdrowie.
- Puste miejsce przy stole ta wigilijna tradycja ma swoje źródło w prasłowiańskich obrzędach przesilenia zimowego. Puste miejsce przy stole zostawiano dla duszy zmarłego, nawiązanie do tej tradycji znajdziecie w filmie: “Listy do M. Pożegnania i powroty”.
- Sianko pod obrusem służyło Słowianom za czasów pogańskich do czynienia wróżb noworocznych. Zielone źdźbło oznaczało szczęście w nowym roku. Zwiędłe i zblakłe zapowiadało nienajlepsze zbliżające się 12 miesięcy.
- Kolęda w starożytnym Rzymie była pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy śpiewaną przez gości na powitanie nowego roku. Za udany występ śpiewacy otrzymywali prezenty.
- Święty Mikołaj – zwyczaj obdarowywania się prezentami sięga saturnaliów, choć w przypadku Słowian postać Mikołaja wywodzi się z kultu Welesa. Ostatecznej “unifikacji” dokonała Coca – Cola w 1930 roku.
Źródło: Polska Laicka