Czarostwo Symbole

Symbolika czterolistnej koniczynki

Kiedy w ostatni piątek, który przypadł na 13 dnia listopada, napisałam w swoich mediach społecznościowych, krótki post o tym, że zarówno czterolistna koniczyna, jak i czarny kot są narodowymi symbolami Irlandii, przyszedł mi do głowy pomysł na nowy post do działu Symbole, czyli właśnie o koniczynce.

Dlaczego czterolistna koniczyna jest uznawana za symbol szczęścia? Jak możemy przeczytać w Wikipedii, czterolistna koniczyna jest bardzo rzadką mutacją koniczyny białej. 

Symbol ten pochodzi z wierzeń celtyckich. Druidzi wierzyli, że kiedy ta roślina posiada cztery listki zamiast trzech, to chroni ich przed złem. Niektóre odłamy chrześcijaństwa natomiast wierzą, że gdy Adam i Ewa zostali przez Boga Jahwe wygnani z raju, Ewa była przyodziana tylko w liść czterolistnej koniczyny.

Tradycje ludowe zaś przypisują inny atrybut każdemu z listków:

  • Pierwszy liść – nadzieja
  • Drugi liść – wiara
  • Trzeci liść – miłość
  • Czwarty liść – szczęście
  • Piąty liść – pieniądze

Pozostałe listki, jeśli występują, nie mają znaczenia. Warto też wiedzieć, że według Księgi Rekordów Guinessa znaleziona koniczynka o największej liczbie listtków, miała ich aż 56.

Źródło: Wszystkie Symbole

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *