Zielnik

Pokrzywa – chwast o zdrowotnych właściwościach

Pokrzywa dla większości naszego społeczeństwa jest tylko pospolitym chwastem niszczącym nasze uprawy, w pewnym sensie jest to prawda jednakże Pokrzywa zawiera w sobie wiele witamin, mikroelementów i soli mineralnych, w związku z czym posiada także właściwości lecznicze.

Dziś Pokrzywa jest bardzo częstym składnikiem paszy dla zwierząt, ale dawniej często gotowano z niej także zupę dla ludzi. Do celów leczniczych często używa się całych roślin. 

Osobiście znam kilka osób, które w okresie zimowym piją pokrzywową herbatę, by uchronić się przed przeziębienim. Roślina ta jednak nie jest tylko naturalnym antybiotykiem, bardzo dobrze: zmniejsza alergię, obniża poziom cholesterolu we krwi, zwalcza stany zapalne, wzmacnia włosy i paznokcie, łagodzi ból, obniża ciśnienie krwi, poza tym pozytywnie działa na proces gojenia ran. Pokrzywa jest także bardzo dobra dla mężczyzn cierpiących na przerost prostaty czy bóle kręgosłupa po ciężkiej pracy fizycznej. 

Jedynymi przeciwskazaniami do picia naparów czy herbat z pokrzywy są: cukrzyca, choroby narządów rodnych oraz przewlekłe choroby nerek i pęcherza moczowego.

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *