Kultura i Tradycja

Lilith – czy to naprawdę żona Lucyfera?

Niedawno jeden z postów na Facebooku poświęciłam serialowi Lucyfer. W jednym z odcinków pierwszego sezonu, który jest dostępny na Netflixie, główny bohater serialu wspomina swoją żonę Lilith. Ten wątek tak bardzo mnie zaintrygował, że postanowiłam zgłębić temat istnienia Lilith. 

Kim była Lilith? Według starodawnych wierzeń żydowskich to właśnie Lilith była pierwszą kobietą na świecie oraz pierwszą żoną Adama a nie Ewa. Bóg stworzył Lilith z prochu tak jak i Adama. Od początku manifestowała swoją niezależność i wolną wolę, dlatego bardzo często jest nazywana pierwszą feministką. Pewnego dnia, nie chcąc podporządkować się woli mężczyzny, Lilith postanowiła opuścić Raj. Z upływem czasu ludzkość uznała ją za mroczny symbol kobiecości i zła.

W Księdze Rodzaju Starego Testamentu Bóg stworzył Ewę wyjmując jedno z żeber Adama, gdy ten spał. Po przebudzeniu się i ujrzeniu Ewy Adam powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta! Te słowa sugerują, że Ewa nie była pierwszą kobietą Adama lecz drugą, co potwierdza mitologia hebrajska. Co więc stało się z Lilith, po tym jak nie sprostała wymogom Boga oraz swego męża i postanowiła spróbować szczęścia poza Rajem? Według jednej z tez stała się upiornym demonem, który dla zabawy uwodził mężczyzn oraz porywał i zabijał dzieci.

A co o istnieniu Lilith mówi mitologia sumeryjska? Pierwsza wzmianka o istnieniu Lilith pojawiła się już w Eposie o Gilgameszu. W tym micie jest mowa o drzewie, które wyrosło na jednym z brzegów Eufratu, a potem zostało wyrwane z korzeniami przez bardzo silny wiatr. Drzewo odnalazła Inana, która postanowiła je ocalić i zasadziła je w swoim ogrodzie. Wtedy pojawili się w nim intruzi tacy jak: Anzu (ptak z głową lwa), wąż oraz Lilith. Inana próbowała przepędzić ich ze swego ogrodu, jednak nie udało się jej. Kobieta postanowiła zwrócić się z prośbą o pomoc do Gilgamesza – ten zabił węża poprzez ucięcie mu głowy. Wtedy Anzu i Lilith dobrowolnie opuścili drzewo oraz ogród Inany.

Dlaczego Lilith była pierwszą feministką na świecie i czemu zarówno mitologia hebrajska jak i sumeryjska uznają ją za dzieciobójczynię? Lilith była świadomą kobietą, która wiedziała, że została przez Boga stworzona z tego samego ziemskiego prochu, co mężczyzna, w związku z czym byli sobie równi. Adam jednak, jak na mężczyznę przystało, miał bardzo mocno rozwiniętą potrzebę przywództwa i dominacji. Gdy podczas aktu seksualnego spróbował Lilith przymusić do tego, by mu się podporządkowała, ta postanowiła zbuntować się i odeszła od Adama, rezygnując z życia w Raju. Po odejściu Lilith Adam bardzo za nią tęsknił i poprosił o pomoc Boga. Bóg wtedy wysłał trzech aniołów, by ci sprowadzili Lilith z powrotem, ta jednak nie chciała wrócić. Bóg postanowił ukarać Lilith za porzucenie męża poprzez pozbawienie jej zgrabnych kobiecych nóg, które zastąpił owłosionymi kopytami bestii oraz tym, że każde dziecko urodzone przez Lilith, a było ich niemało, umierało.

Czy Lilith była żoną Lucyfera? Myślę, że – po wypędzeniu ludzi z Raju – Lilith wiedząc, że już nie może związać się z żadnym człowiekiem i założyć rodziny, postanowiła zejść do podziemi, gdzie związała się z Lucyferem i tym samym stała się matką demonów.

Źródło: Ofemin

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *