Kultura i Tradycja

Dzień Pentagramu

Dawno mnie tutaj nie było, choć to też nie do końca prawda, zaglądam tutaj codziennie tylko ze względu na dużą ilość pracy nie publikuję postów. Dziś jednak obchodzimy Dzień Pentagramu, więc postanowiłam tutaj coś na ten temat opublikować. Jak znam polskie realia to większość z Was niedawno obchodziła Walentynki. Ja po raz ostatni obchodziłam to święto w 2007 roku potem już nie było to możliwe… Pewnie zastanawiacie się dlaczego pisząc o pentagramie nawiązuje do święta Zakochanych, a no, dlatego że pentagram jest symbolem bogini Wenus, która jest boginią miłości.

Już kiedyś opublikowałam tutaj post na temat pentagramu, znajdziecie go w dziale Lifestyle. Teraz jednak chciałabym trochę bardziej zgłębić temat i przedstawić Wam znaczenie tego symbolu w kulturach antycznych.

Pentagram w Mezopotamii

Najstarsze przedstawienie tego symbolu pochodzi z miasta Ur, które przez historyków jest uznane za centrum mezopotamskiej cywilizacji. Pojawienie się tego symbolu datowane jest na okres 3500 lat p.n.e. Pięcioramienna gwiazda w kole w Mezopotamii była wykorzystywana jako amulet ochronny i pieczęć. W czasach biblijnych jako pieczęci używał tego symbolu król Salomon.


Pentagram pitagorejski

Pentagram pitagorejski był w starożytnej Grecji uznawany za symbol boskiej doskonałoci i prawdy, ponieważ całość tak się ma do większej części, jak większa część do mniejszej.


Pentagram Leonarda

Z pentagramem jest także związany najsłynniejszy rysunek Leonardo Da Vinci, zwany “Człowiek Witruwiański”. Figura narysowana na planie pentagramu sprawiła, że stał się on symbolem człowieka w epoce renesansu. Od XVIII wieku jest to symbol masonerii, w jego wnętrzu znajduje się litera “G” oznaczająca Boga lub geometrię. W pierwszej połowie XX wieku pentagram namalowany kolorem czerwonym stał się symbolem bolszewizmu.


Pentagram satanistyczny

W XIX wieku okultysta i były ksiądz Alphonse Louis Constans, znany jako Eliphas Levi wprowadził podział na pentagramy dobr i złe. Dobry pentagram zawsze jest ustawiony jednym wierzchołkiem do góry, zły zaś zawsze jest ustawiony jednym wierzchołkiem w dół. “Zły” pentagram jako symbol czcicieli szatana po raz pierwszy wykorzystał autor “Biblii Szatana” – Anton Szandor LaVey. Od tej chwili symbol ten zaczął pojawiać się także w niektórych taliach tarota na karcie “Diabeł”.
Źródło: Matematyka

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *