Zielnik

Bazylia – jak wpływa na nasze zdrowie i chroni nasze finanse?

Jutro nów Księżyca, z tego względu postanowiłam napisać post o bazylii. A co łączy bazylię z nowiem dowiesz się po przeczytaniu tego posta. Bazylia to ogólna nazwa przyjęta dla ponad 150 odmian tej rośliny, które minimalnie różnią się od siebie wyglądem i aromatem. Najpopularniejsze odmiany bazylii to:

  • bazylia pospolita
  • bazylia cytrynowa
  • bazylia grecka
  • bazylia cynamonowa
  • bazylia czerwona

Najbardziej leczniczym ekstraktem z bazylii jest olejek uzyskiwany z całej rośliny. Substancje lecznicze występujace w tym olejku to: 

  • eugenol
  • cyneol
  • linalol
  • sole mineralne
  • witaminy

Roślina ta przede wszystkim korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz nerwowy. Bardzo dobrze poprawia trawienie, niweluje wzdęcia, działa rozkurczowo oraz moczopędnie. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i poprawia pracę serca. Jak już napisałam powyżej – bazylia działa na układ nerwowy, dlatego też często jest stosowana jako środek antydepresyjny i uspokajający. Stosowana zewnętrznie świetnie zwalcza opuchliznę i obrzęki. Bazylia ma także świetne właściwości odświeżające, dlatego też niektórzy stosują ją jako płyn do płukania ust.

Bazylia, jak każde inne ziele, jest bardzo niskokaloryczna – 100 g tej rośliny to zaledwie 22 kalorie, natomiast standardowa ilość – najczęściej używana w kuchni, czyli garść to zaledwie 3 kalorie. Bazylia nie jest szkodliwa, ale warto na nią uważać w czasie ciąży.

Bazylia jest jednym z najpopularniejszych dodatków do prawie wszystkich dań kuchni włoskiej. Można ją też użyć jako dodatek do lemoniad, koktajli, smoothie a nawet wina. I w tym właśnie miejscu chciałabym polecić Wam wino Il Basiliano, które miałam już okazję pić.

Il Basiliano to wino z winnicy znanego włoskiego piosenkarza – Al Bano. Miałam okazję pić je razem z nim i ówczesnymi przyjaciółmi, podczas degustacji na koncercie w Wieliczce, w 2014 roku. To wino jest naprawdę pyszne i przepięknie pachnie i nie piszę tego tylko dlatego, że Al Bano jest moim przyjacielem. Piszę tak dlatego, że tak właśnie jest. Jeśli ktoś z Was będzie we Włoszech i będzie miał okazję je kupić lub zdecyduje się na zakup online (https://www.vinicolalbano.com/vino/7-il-basiliano.html), to nie zastanawiajcie się ani chwili. Wina Al Bano są warte każdych pieniędzy. 

Wracając jednak do tematu samej bazylii to trzeba pamiętać, że nikt nie powinien przesadzać z jej nadmiernym spożywaniem, a szczególnie osoby z wszelkimi rodzajami chorób układu krwionośnego, mający kłopoty z ciśnieniem oraz epileptycy.

A teraz nadszedł czas na odpowiedź na pytanie, które postawiłam na początku posta, czyli co wspólnego ma bazylia z nowiem Księżyca? Otóż istnieje bardzo stary przesąd, który mówi o tym, że jeżeli podczas nowiu Księżyca włożymy do naszego portfela listek bazylii, to będzie on przyciągać pieniądze.

Źródło: Izielnik

Tarot Marsylski

Wróżę od 2018 roku. Moją misją jest wspieranie i pomaganie wszystkim tym, którzy potrzebują duchowego wsparcia, a moja dewiza brzmi: Zaufaj mi, jestem tarocistką i wiem co robię.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *