Andrzejki to czas wróżb i czarów odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. w wigilię świętego Andrzeja, który jest patronem Rosji, Grecji i Szkocji. Pierwsza polska wzmianka na temat tego święta pojawiła się już w XVI w. Dzień ten przypada na zakończnie chrześcijańskiego roku liturgicznego w związku z czym często jest ostatnią okazją do hucznej zabawy przed rozpoczęcim adwentu. W Szkocji dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.
Dawniej wróżby andrzejkowe miały wyłącznie charakter andrzejkowy i przeznaczone były dla kobiet stanu wolnego. Kawalerom natomiast wróżono w Katarzynki, które wypadają w nocy z 24 na 25 listopada. Wracając jednak do głównego tematu, to początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie a wróżby miały charakter indywidualny i były odprawiane w tajemnicy i odosobnieniu. Dopiero w późniejszych czasach przybrały formę zbiorową. Współcześnie natomiast traktowane są jako zabawa i w ten dzień nawet nieletni sobie wróżą, co jak wszyscy wiemy nie do końca jest zgodne z etyką praktyk ezoterycznych.
Nie do końca wiadomo dlaczego wróżby andrzejkowe mają charakter głównie matrymonialny, ale niektórzy odwołują się w tej kwestii do kultu starogermańskiego boga Frejra, który odpowiadał za bogactwo, miłość i płodność.
Kilka najpopularniejszych wróżb i zabiegów magicznych
- Na Kresach Wschodnich dziewczęta wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to kandydata na męża.
- Powszechnie wierzono, że jeśli dziewczyna przez cały dzień pościła modląc się do świętego Andrzeja, mogła ujrzeć przyszłego męża we śnie.
- Wierzono także, że jeśli ucięta przez pannę w ten dzień gałązka wiśni lub czereśni zakwitnie 24 grudnia, dziewczyna ta mogła liczyć na szybkie zamążpójście.
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu: listek – staropanieństwo, obrączka – ślub, różaniec – zakon.
- Przelewanie wosku przez ucho od klucza i interpretacja tego co się z wosku utworzyło.
- ustawianie szegu z butów do progu, tej pannie, której but był najbliżej progu, wróżono zamążpójście.
- Przekłuwanie kartki z męskimi imionami – jakie dziewczyna imię przkłuła tak miał nazywać się jej przyszły wybranek.
Źródło: Wikipedia